Ako technológia ovplyvňuje spánok?

Modré svetlo

Modré svetlo je typ svetla, ktoré vyžaruje väčšina elektronických zariadení. Patria sem mobilné telefóny, tablety, obrazovky notebookov a stolných počítačov, televízory a dokonca aj čítačky elektronických kníh. Tento neustály prúd modrého svetla neskoro v noci bohužiaľ môže ľudskému telu zabrániť v dostatočnej produkcii melatonínu. Pretože melatonín nám pomáha zaspávať, modré svetlo z našich zariadení často spôsobuje, že sa náš spánok posúva viac, než by mal.

Miera účinku modrého svetla závisí od presnej vlnovej dĺžky, ktorú obrazovky vyžarujú, a tiež od toho, ako dlho a ako často sa na ne pozeráme. Keď sa raz alebo dvakrát pozriete na telefón, aby ste zistili, koľko je hodín, bude to mať menší vplyv ako písanie na klávesnici pri pohľade na prevažne bielu obrazovku alebo čítanie knihy na podsvietenej elektronickej čítačke.

Nečakané zvuky

Aj keď zmiernite vplyv modrého svetla, telefón môže stále narúšať náš spánok. Je dobre známe, že ho narúša hluk, čo môže mať za následok zhoršenie kvality nevyhnutného odpočinku. Hluk, ktorý vydávajú mobilné telefóny uložené v blízkosti postele alebo pod vankúšom, nás môže vyviesť zo správneho spánkového rytmu. Po celý deň reagujeme na zvuky vydávané elektronickými zariadeniami. Je pravdepodobnejšie, že nás prebudí signál telefónu ako iné zvuky. Sme zvyknutí kontrolovať telefón zakaždým, keď počujeme určité zvuky. Je teda logické, že nás v noci prebudí zvuk mobilného telefónu, aj keď si naň ráno nespomenieme.

Nadmerná stimulácia

Jedna vec je odpísať na správu, keď ležíte v posteli alebo si prezeráte Instagram. Niečo úplne iné je používanie technológií, pri ktorých možno stimulovať mozog najrôznejšími činnosťami, z ktorých mnohé zahŕňajú aj uvoľňovanie adrenalínu. Keď k tomu dôjde, môže byť rýchle zaspanie takmer nemožné. Ak to robíme príliš často, môže sa stať, že mozog začne byť stimulovaný, keď idete spať, čisto kvôli asociácii, a nie preto, že sa niečo skutočne stalo.
Všetko od videohier, stresujúcich rozhovorov až po prácu plnú energie môže stimulovať mozog a sťažovať zaspávanie. Preto odborníci na spánok často odporúčajú odstrániť zo spálne technológie, aby sa tomuto riziku predišlo a aby si telo spojilo posteľ hlavne so spánkom.

Závislosť na technológiách

Závislosť na technológiách je skutočná a môže tiež narúšať spánok. Pre človeka závislého na telefóne, tablete, počítači alebo inom zariadení sa môže zdať strašne ťažké ho odložiť. Čím väčšia je závislosť na technológiách, tým závažnejšie bude narušenie spánku.

Tento typ deštruktívnej závislosti je bežný u smartfónov, aj keď sa môže týkať akéhokoľvek elektronického zariadenia. Vedci v podstate určujú úroveň závislosti osoby sledovaním času, ktorý osoba strávi používaním zariadenia. To možno merať aj podľa toho, ako často človek počas dňa zariadenie dvíha, ako naliehavo potrebuje skontrolovať telefón po tom, čo začuje zvukové upozornenie, a ako sa človek cíti, keď k nemu nemá prístup alebo nemôže byť po určitú dobu pripojený k internetu.

Minimalizácia vplyvu technológií na spánok

Technológia škodí spánku, ale čo s tým môžete robiť? Veď predsa musíte mať mobilný telefón av nedeľu ráno sa v posteli pozerať na televíziu. Aj keď si nedokážete predstaviť chvíľu bez technológií, existujú spôsoby, ako si stanoviť ochranné hranice okolo spánku. Vykonávanie týchto činností vám pomôže lepšie si v noci oddýchnuť.

Položte ju na zem

Iste, telefón musíte mať, ale to neznamená, že k nemu musíte byť pripojení 24 hodín denne, najmä keď sa snažíte spať. Odložte telefón, vypnite televíziu a doprajte svojmu telu potrebný odpočinok.
Najlepšie je prestať používať technológie aspoň hodinu pred spaním. Rozhodnite sa, kedy si potrebujete ľahnúť, podľa toho, o koľko hodín vstávate a koľko spánku potrebujete. Potom odčítajte hodinu alebo dve. To je doba, kedy by ste mali na noc odložiť telefón.

Najlepšie výsledky dosiahnete, keď vypnete všetky technológie. Telefón, tablet, počítač a diaľkové ovládače dajte na neprístupné miesto alebo ich nechajte v inej miestnosti.

Nechajte ju v inej miestnosti

Pretože vás technológie môžu rušiť aj po zaspaní, nájdite si pre nich miesto mimo spálne. Nechajte notebook v kancelárii, v inej miestnosti alebo napríklad na kuchynskej linke. Umiestnite tam tiež nabíjačky, aby ste sa mohli prebudiť s nabitým zariadením pripraveným na použitie.
Ak používate telefón ako budík, vedzte, že máte ďalšiu možnosť. Jeho miesto môže zaujať lacný budík z obchodu.

Naplánujte si rutinu pred spaním

Po vypnutí technológie možno nebudete presne vedieť, čo si počať. Plánujte dopredu. Vymyslite si niekoľko relaxačných aktivít, ktoré môžete robiť hodinu alebo dve pred spaním a ktoré nevyžadujú technologické zariadenia. Premýšľajte o veciach, ako je teplý kúpeľ, čítanie skutočnej knihy, rozprávanie sa s blízkymi alebo upratovanie domu. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko vecí, než zistíte, čo vám vyhovuje. Nezabudnite, aby tieto činnosti neboli relatívne stimulujúce, aby ste si neprebudili mozog.

Vypnutie oznámenia

Ak z nejakého dôvodu potrebujete mať techniku v spálni pri sebe, vypnite na noc všetky oznámení. Mnoho zariadení má režim "Nerušiť", v ktorom môžete určiť, ktoré oznámenia sa majú zobrazovať a ktoré nie. Napríklad telefóny iPhone umožňujú zapnúť zvonenie, keď vám niekto volá viac ako raz za minútu. Môžete tiež nastaviť, aby ste prijímali oznámenia iba od určitých ľudí, ak vám príde správa, ktorá nepočká.

 

Ako sa čoraz viac dozvedáme o tom, ako technológie ovplyvňujú náš odpočinok, budeme sa musieť naučiť vytvárať návyky, ktoré nám umožnia dobre používať technológie a odpočívať. Technológia je dar, ale treba mať na pamäti, že so sebou prináša aj nové povinnosti.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom