CZSK
Rýchly kontakt: +420 595 050 000
Ak ste boli zvyknutí spať celú noc a ráno sa dobre vyspať, ale v poslednej dobe sa vám kvôli prebúdzaniu len horšie odpočíva, zvážte, čo sa vo vašom živote a dennom režime zmenilo. Možno na vás doľahol stres alebo ste začali pracovať na smeny? Potom sa uistite, že sa pred spaním upokojíte a oddýchnete si. Pokiaľ pracujete na smeny, niekedy si jednoducho musíte dať čas, aby ste si na to zvykli, a dbať na spánkovú hygienu. Pokiaľ sa vás však tieto dôvody netýkajú, pozrite sa na svoj zdravotný stav.
Jednou z najčastejších príčin prebúdzania počas spánku je spánková apnoe. Ide o závažný stav, ktorý môže mať za následok viac než len nedostatočný spánok a prebúdzanie. Prispieva aj k vyčerpaniu tým, že sa do tela nedostáva dostatok kyslíka. Ľudia, ktorí sa stretávajú so zástavou dychu počas spánku, môžu byť vystavení vyššiemu riziku srdcového infarktu a cukrovky. Spánkovú apnoi nemožno ako liečiť, aby sa zlepšila nielen kvalita vášho odpočinku, ale aj vaše zdravie.
Príznakom neurózy môže byť tiež nespavosť alebo budenie počas noci. Človek, ktorý trpí touto poruchou, prežíva veľmi silnú úzkosť a strach. Medzi príznaky, ktoré ju sprevádzajú, patrí tras, tras rúk alebo dýchavičnosť. Neustály pocit strachu neumožňuje zdravý odpočinok, dochádza k prebúdzaniu s úzkosťou a búšeniu srdca. V takom prípade je nutné navštíviť lekára, ktorý pomôže zvoliť vhodnú liečbu.
Dôvodom prebudenia počas nočného odpočinku nie je len apnoe a neuróza, ale aj ďalšie ochorenia. Poruchy štítnej žľazy, časté močenie a hypertenzia – tiež môžu spôsobovať časté nočné budenie. Tento problém nie je nezvyčajný ani v prípade menopauzy, kedy dochádza k zmenám hormonálnej rovnováhy.
Poruchy spánku môžu vážne poškodiť zdravie a negatívne ovplyvniť kvalitu života. Tu sú niektoré z dôsledkov prebúdzania:
Dôsledky nedostatočného odpočinku často sťažujú fungovanie počas dňa. Dbajte preto na spánkovú hygienu alebo sa obráťte na odborníka, ktorý vám pomôže.
Existujú metódy, ktoré vám pomôžu rýchlejšie zaspať a vaše telo sa počas spánku lepšie zotaví. Zaradenie niektorých návykov do každodennej rutiny pomáha bojovať proti neustálemu nočnému prebúdzaniu. Chcete si zaistiť zdravý nočný odpočinok? Zistite, ako si zaistiť lepší spánok:
Niektoré z dôvodov nočného budenia môžete ľahko odstrániť sami. Zavediete do svojho života návyky, ktoré majú pozitívny vplyv na váš nočný odpočinok. Predovšetkým sa zamerajte na minimalizáciu stresorov, zaraďte do svojho denného režimu fyzickú aktivitu a zdravo sa stravujte. Ak sa však stretávate s vyššie uvedenými zdravotnými problémami, v prvom rade sa poraďte so svojím lekárom o správnej liečbe.
Zaujíma vás, prečo sa v noci budíte, hoci nemáte žiadne zdravotné problémy ani stres? Venujte pozornosť tomu, na čom spíte. Zle padnúce, nepohodlné matrace môže prispievať k zlej kvalite spánku a častému nočnému budeniu. Vytvorte si priestor vhodný na odpočinok, vyberte si správny matrac podľa svojich potrieb a preferencií a užívajte si zdravý a kvalitný spánok.